Technical Specialist, MES Solutioning

Referenciaszám: S-107-2017
Pozíció: IT
Munkavégzés helye: Székesfehérvár

Feladatok:

Tasks:

This role within the Solutioning team is responsible for the technical support of MES application:

  • Provides appropriate solutions upon Business Area requirements which are aligned with Shared Services IT strategy
  • Establish architecture design for MES (Prod, Test, High Availability) work with Architecture Team and MES experts
  • Arrange necessary hardware at locations, install software in locations
  • Coordinate hardware and OS related activities (hardware change, OS patching)
  • Coordinate Application patching / maintenance
  • Work out technical support model
  • Act as 2nd/3rd level of technical support
  • Application & database administration/monitoring

Elvárások:

Requirements:

  • 3-5 years of experience in a comparable role within IT or Business with manufacturing systems
  • Technical related work experience with same/similar Business Applications
  • IT /Business Degree or equivalent
  • Experience in a manufacturing environment is preferred
  • Prince II Foundation is preferred
  • Understanding of the business processes related to the business application(s) concerned is preferred
  • Understanding of technical environment of the business application(s) concerned
  • Customer oriented through striving to understand business needs and through providing with appropriate solutions
  • Consult; Manage outsourced application services
  • Knowledge of basic project management procedures within IT
  • Knowledge of basic change management procedures within IT
  • Fluency in English (verbal and written)
  • Travelling willingess up to 25%

Az alábbi űrlap mezőinek kitöltésével és önéletrajzod csatolásával jelentkezhetsz az állásra

1Kérjük add meg neved és elérhetőségeidet:

év nap

2Motivációs levél

* Kérünk írd le, hogy miért jelentkezel a Sapához.

3Önéletrajz

* Töltsd fel az önéletrajzod (elfogadott formátumok: word, pdf, stb..)

Kapcsolat

Hydro Extrusion Hungary Kft.
8000 Székesfehérvár,
Verseci utca 1-15.
Balikó Éva
HR Coordinator, Shared Services
Tel.: +36 22 536 076
job.hungary@sapagroup.com

Illés Alexandra
HR Specialista
Tel.: +36 22 536 013
For English speakers, please contact job.hungary@sapagroup.com
Pálvölgyi Patrícia
Tel.: +36 22 532 430